آیین گشایش نمایشگاه ممیز، هنر به مثابه حرفه

صبح روز جمعه دوم آبان ماه 99، موزه گرافیک ایران میزبان نمایشگاه “ممیز، هنر به مثابه حرفه” بود.
به گزارش روابط عمومی انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران، این نمایشگاه پس از چندماه تاخیر به دلیل مشکلات کرونا، در میان جمعی محدود و از طریق لایو اینستاگرام در اکانت انجمن افتتاح شد. در این مراسم جناب آقای برزین ضرغامی مدیر عامل سازمان زیباسازی شهر تهران، جناب آقای محمدجواد حق شناس رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران، جناب آقای مجید رجبی معمار مدیر عامل خانه هنرمندان ایران، استاد مجید بلوچ هنرمند پیشکسوت عرصه گرافیک و رییس کمیته موزه انجمن طراحان، جناب اقای میرمنگره از دفتر هنرهای تجسمی وزارت ارشاد، جناب اقای میراب زاده از کمیسیون فرهنگی شورای شهر، خانم افسانه ممیز و آقای انوش ممیز رییس بنیاد ممیز و تنی چند از اساتید برجسته گرافیک و همراهان این نمایشگاه حضور داشتند.
مراسم در ساعت 11:15 صبح و با یک ربع تاخیر به صورت مجازی و با پخش قرآن و سرود ملی ایران رسما آغاز شد. در ابتدای برنامه فرزاد ادیبی پس از خیر مقدم گویی به حضار، با تجلیل از شخصیت بزرگ مرتضی ممیز، از محمد جواد حق شناس تشکر کرد که بانی نامگذاریِ خیابانی به نام استاد ممیز شده اند و از طرف جمعی از اهالی گرافیک درخواست کرد که بخشی از پارک پلیس به نام پارک گرافیک نامگذاری شود تا خدمات این حرفه بیشتر و بهتر به جامعه شناسانده شود.
سپس از اونیش امین الهی دبیر نمایشگاه دعوت کرد که به پشت تریبون بیایند. او صحبتهایش را با تشکر از حضور مهمانانی که در این شرایط کرونا قبول زحمت کرده و تشریف فرما شدند شروع کرد و پس از آن گزارشی را از روند طی شده برای این نمایشگاه ارائه کرد که از زمستان 98 استارت این نمایشگاه زده شد، اما به دلیل شرایط پیچیده ی کرونا بارها به تعویق افتاد تا به امروز. او سپس از کیانوش غریب پور مدیر هنری، عادل صدرممتاز دبیر اجرایی، همکاران موزه فریبا سلیمانی و سعید عسگری، همکار دبیرخانه الهام طاهری، شرکت کوفا (میلاد قلیچ) اسپانسر چاپ و شرکت فریم اسپانسر عکاسی و فیلم تشکر کرد.
اونیش امین الهی همچنین توضیح داد که آثار راه یافته به نمایشگاه (25 اثر) در سالن وسط و آثار مدعوین (57 اثر) در دو سالن راست و چپ طبقه بالا به نمایش در آمده اند. همچنین 16 اثر از طراحان بین المللی که به مناسبت هفتادمین سال تولد استاد ممیز در سال 85 در نمایشگاهی به نمایش درآمده بودند در سالن پایین (حوضخانه) در معرض دید عموم قرار دارند.
اونیش امین الهی افزود: خیلی دوست داشتیم که همه عزیزان خصوصا افراد شرکت کننده در نمایشگاه امروز در جمع ما حضور می داشتند، اما به دلیل رعایت پروتکل های بهداشتی ترجیح دادیم این اتفاق نیفتند. او در پایان ابراز امیدواری کرد که نمایشگاه های بعدی به صورت حضوری و در مناطق مختلف کشور برپا شود.
سپس محمد جواد حق شناس، رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران پشت میکروفن قرار گرفت و صحبتهایش را اینگونه آغاز کرد: به احترام مرتضی ممیز، باید کلاه از سر برداشت و سپس کلاهشان را از سر برداشتند. ایشان ادامه داد: باید به نمایندگی از مردم شهرم بابت تلاشی که انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران انجام داده و نمایشگاهی از آثار دوستداران و علاقمندان گرافیک در قالب چنین مجموعه ارزشمندی گردآوری کرده اند، قدردانی کرد. سپس از مقام مرتضی ممیز و تلاش ایشان در مردمی کردن حرفه ی گرافیک در طول چندین دهه از عمر با برکتشان به نیکی یاد کرد و به آرم شهرداری تهران اشاره کرد که مردم تهران با این آرم ارتباط بسیار خوبی برقرار کرده اند.

پس از ایشان مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان ایران در سخنانی از طراحان گرافیک به عنوان پایه گذاران اصلی خانه هنرمندان ایران یاد کردند و گفتند مجموعه ی موزه گرافیک ظرفیت فرهنگی بسیار خوبی دارد و ابراز امیدواری کردند که طی توافقاتی خانه هنرمندان ایران بتواند همکاری های بیشتری با موزه داشته باشد، و عنوان کرد این مجموعه به دلیل موقعیت مکانی آن در شمال شرق تهران، باید بسیار خوب به مردم شناسانده شود.
سپس محسن سلیمانی عضو هیات مدیره انجمن صنفی طراحان گرافیک، علاوه بر تشکر از دکتر حق شناس اظهار داشتند که چندی پیش در جلسه ای که با ایشان داشتند موضوع درخواست مجوز دفاتر کار طراحان گرافیک در منازل مسکونی از سمت انجمن طراحان گرافیک به شورای شهر ارائه شده بود. با توجه به شرایط کرونا و بسته شدن بسیاری از دفاتر که در منازل مسکونی کار میکنند و با مشکلاتی از سمت شهرداری ها مواجه شده بودند، فشار مالی وارده بر طراحان گرافیک بسیار بیشتر شده و از شورای شهر درخواست رفع این مشکلات را داریم. در آن جلسه آقای دکتر حق شناس اعلام کرده بودند که این پیگیری ها باید برای تمام انجمن ها باشد تا ما بتوانیم مصوبه ای را به صحن مجلس ببریم و این مشکل را به صورت اساسی حل کنیم که در حال حاضر ما با انجمن های تصویرگران و نقاشان رایزنی های لازم را انجام داده ایم.
سپس خانم فاطمه کرکه آبادی رییس هیات مدیره انجمن، از حضور مهمانان که یاران و همراهان همیشگی انجمن هستند تشکر کرد. و و اظهار داشت که پارسال و همزمان با اعلام عنوان روز جهانی دیزاین “حرفه ای باش” همگی در هیات مدیره اتفاق نظر داشتیم که تمامی موارد ذکر شده برای روز جهانی دیزاین از یک شخص حرفه ای، در وجود استاد ممیز می گنجد و قرار شد این نمایشگاه را با یاد و نام ایشان همزمان با روز جهانی دیزاین برگزار کنیم، اما در آن زمان کشور در بحرانی ترین شرایط کرونا بود. شرایط خانه هنرمندان هم دائم تغییر می کرد و این نمایشگاه نیز مرتب به تعویق می افتاد. تا اینکه تصمیم گرفتیم آن را در موزه گرافیک ایران که متعلق به خود انجمن و استاد است برپا کنیم. افتتاحیه آنلاین میتواند شروع جدیدی در برپایی نمایشگاه ها و افتتاح آنها باشد چرا که به این شکل به افرادی که دور از پایتخت هستند هم فرصت میدهیم که در افتتاحیه ی نمایشگاه ها حضور داشته باشند. سپس از دبیر نمایشگاه، اونیش امین الهی که برای این نمایشگاه بسیار زحمت کشیدند، فرزاد ادیبی، اسپانسرها که سخت ترین کارها را در این شرایط انجام دادند، بنیاد ممیز و عوامل اجرایی تشکر کرد. کرکه آبادی افزود: ما بسیار خوشحالیم که این نمایشگاه در موزه گرافیک برگزار می شود چون یکی از دغدغه های استاد ممیز وجود این موزه بود و شاید ایشان الان به خودشان می بالند که نمایشگاه شان در مکانی که همیشه آرزوی داشتن آن را داشتند برگزار شده است.
پس از آن فرزاد ادیبی برای رونمایی از کتاب نمایشگاه از محمدجواد حق شناس، مجید رجبی معمار، استاد مجید بلوچ، اردشیر میرمنگره، فاطمه کرکه آبادی، مهردخت دارابی، محسن سلیمانی، اونیش امین الهی، انوش ممیز، کیانوش غریب پور، میلاد قلیچ، کوروش قاضی مراد، مهدی سعیدی، عادل صدرممتاز و فریبا سلیمانی دعوت کردند. و در انتها نمایشگاه توسط استاد مجید بلوچ و خانم افسانه ممیز افتتاح شد.
این نمایشگاه به مدت دوماه برای بازدید عموم در موزه گرافیک ایران واقع در پارک پلیس تهران، عمارت ارباب هرمز برپا خواهد بود. ساعات کار موزه گرافیک از یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت 9 تا 17،
شماره تلفن موزه گرافیک 77045110

عکس ها از اسپانسر عکس و فیلم برداری شرکت فریم
سعید عسگری و حمید زریباف

TEHRAN – The Iranian Graphic Designers Society will open its twice-postponed exhibition “Momayyez: Art as a Profession” virtually on Friday.

The society first planned to organize the showcase as a tribute to top Iranian graphic designer Morteza Momayez during Iran’s Graphic Design Week, which begins every year on April 27 concurrent with World Design Day.

Due to a spike in the COVID-19 cases in the country, the weeklong festival was postponed until September. However, as the critical situation continued, the exhibition was postponed again indefinitely.

The society’s decision to pay tribute to Momayez, who is considered to be the father of modern graphic art in Iran, refers to the International Council of Design’s decision to select the theme “Be Professional!” for World Design Day 2020.  

An opening ceremony will be held with a limited number of guests at the Iranian Museum of Graphic Design in Tehran, which will stream live on Instagram, curator Onish Aminelahi said in a press release on Sunday.   

Twenty-five posters have been selected to be showcased in the official section of the festival.

The exhibition will showcase over 70 designs by over 70 artists. In addition, the exhibit will display works by a number of the overseas graphic designers whose works previously were on display in an exhibition organized by the Momayez Foundation.

The overseas artists include Alain Le Quernec, Alex Jordan, Armando Milani, Dimitris Arvanitis, Guy Schockaert, Leonardo Sonnoli, Linda Fu, Milton Glaser, Mimmo Castellano, Niklaus Troxler, Paula Scher, Sadik Karamustafa, Seymour Chwast, Shigeo Fukuda, Ug Sato and Uwe Loesch.

The exhibition will run for two months at the Iranian Museum of Graphic Design.

In a statement previously published, the selecting committee of the week composed of Kurosh Parsanejad, Mehdi Saeidi, Majid Abbasi, Kianush Gharibour and Mehdi Mahdian wrote, “As history confirms, Morteza Momayez is a powerful symbol of professionalism in graphic design and tribute to him is homage to a professional life.” 

“Finding examples of professionalism and a new approach to Morteza Momayez is really pleasant, however, it is difficult to express it through designs.”

Momayez died of cancer in 2005 at the age of 70.

The theme “Be Professional!” is a reflection on the designer’s role, not only in designing, but in their greater responsibilities towards humanity, the planet and culture, ico-D wrote in its statement for World Design Day 2020.

“If we consider ourselves professionals, then we must adhere to a set of commonly held principles that we are not willing to compromise. If we consider ourselves professionals then we must consider the impact of our work on more than the client and the individual end-user. We are accountable for the social, cultural and environmental costs of our professional actions,” the council stated.

Curator: Onish Aminelahi

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fill out this field
Fill out this field
Please enter a valid email address.
You need to agree with the terms to proceed

Menu